Straka obecná

Datum: 06.06.2018

Vložil: Albertrok

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is a vital part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related condition in men younger than 55 yrs . old. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect inside gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient can experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some in the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that several ejaculations a week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to consider to make certain a normal prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must select prostate examination one or more times a year.

Odpovědět

—————

Datum: 09.05.2017

Vložil: Jan

Titulek: Mlade

Dobry den,mam mlada straky.Ma uz perie ciernobiele a casto si ho cisti.Mam ju este len 1. den.Dnes rano sa mi ju podarilo nakrmit tak ze sama otvorila usta.ako casto ju mam krmit a kolko?opyta si sama alebo nie?

Odpovědět

—————

Datum: 09.06.2017

Vložil: Miko

Titulek: Re: Mlade

Ja mám doma dve mláďatá. A zobáky otvárajú stále. Kŕmim ich hlavne mletým mäsom, robím z toho mäsa také malé guličky, aby sa im ľahšie dostali do hrdla, i keď ich niekedy treba aj jemne zatlačiť prstom do hrdielka. Dávam im aj varené vajíčko, teraz aj mladý hrášok, syr, pečivo, kúsky čerešní, jahôd, varenú fazuľu, ryby, varené zemiaky či ryžu. Vlastne normálne domáce jedlo, Zjedia takmer všetko, len zatiaľ kým ich treba kŕmiť, tak robím z toho jedla tie malé guličky. A dávam im aj vždy pár kvapiek vody z injekčnej striekačky. Počul som ale, že sa dajú kŕmiť aj granulami pre psov, len ich treba namočiť do vody aby zmäkli, a potom im treba dávať piť aj viacej vody.

Odpovědět

—————

Datum: 09.06.2017

Vložil: Miko

Titulek: Re: Mlade

Ak už má aj perie, tak už bude asi aj mesačná, treba ju kŕmiť aj niekoľkokrát denne. Ale myslím si, že čoskoro sa už naučí jesť aj sama. A do tých guličiek z mäsa môžeš primiešať aj trochu vitamínov, ja používam Roboran pre papagáje, tak na špičku noža denne.

Odpovědět

—————

Datum: 09.06.2017

Vložil: Miko

Titulek: Re: Mlade

Koľko? Na jeden raz asi tak 3 až 5 guličiek veľkosti hrášku. A aspoň štyri - päť krát denne. Alebo vždy keď si bude pýtať sama, to znamená že bude otvárať doširoka zobáčik.

Odpovědět

—————

Datum: 13.07.2015

Vložil: Káča

Titulek: Agresivní straka

Chci se zeptat, zda nemáte zkušenost s agresivitou straky.Máme straku asi od 2-3týdenní po vylíhnutí Měli jsme ji zavřenou v kleci a krmili a po získání důvěry ji pouštíme do místnosti. Ze začátku si se mnou hrála, přetahovala o věci, byla milá a byla s ní zábava. Poslední týden jen ji vypustíme tak na nás útočí a klobe a nedá se ani odehnat. Nechápeme jak se mohla stát taková změna a zda se s její agresivitou dá něco dělat? Děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 22.07.2015

Vložil: Monika

Titulek: Re: Agresivní straka

dobrý den,také mám tu zkušenost,jen jí nabídnu prst,aby si sedla,začne mě klovat a pořádá i "nálety"-jak jí vysvětlit,že to se nedělá?
také děkuji za odpověď

Odpovědět

—————

Datum: 02.01.2016

Vložil: Straka obecná

Titulek: Re: Agresivní straka

Dobrý den,
řekla bych, že to mají straky vrozené - je to jeden z jejich rysů povahy. I ta moje je na určitý typ lidí agresivní - nejdříve jen klovala do noh a občas dělá nálety, ale na majitele si nikdy netroufla. Je náladová - má období, kdy je hodná a další období, kdy není...
Bohužel vám tedy v tomto příliš neporadím, jediné co mě napadá je: pokaždé když začne útočit ji zavřete zpět do klece a ignorujte ji. Nevím jestli to zabere, ignorace je spíš trest vhodný pro psa, ale straky jsou inteligentní ptáci, tak uvidíte. Ještě dotaz: Jak dlouho ji máte a po jak dlouhé době začala být agresivní? Také by s tím mohlo souviset i to, jestli má dostatečný prostor k prolétnutí...
Je to jedna z věcí, se kterou se hold musí počítat při domestikaci divokého zvířete, které k chovu není určené. Každopádně vám držím pěsti :)

Odpovědět

—————

Datum: 12.05.2014

Vložil: Pavla

Titulek: trus straky

Jak prosím vypadá trus straky? Poslední dobou nacházím na zahradě něčí trus, a mám podezření buď na straku nebo kunu. Je to takové podlouhlé černé, až 5 cm. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

—————

Datum: 15.05.2014

Vložil: straka obecná

Titulek: Re: trus straky

Dobrý den, jako každý pták, straka vylučuje moč společně s trusem. Většinou je to kašovitá bílá hmota s hnědým zámotkem uprostřed. Mláďata mají sice trus zabalený v blance, a proto může mít protáhlejší tvar, ale stále je převážně bílý, takže to bude pravděpodobně nějaký savec.

Odpovědět

—————

Věděli jste, že straka hnízdí každý rok v jiném hnízdě? Nikdy se ke svým starým nevrací. Jejich stará hnízda často využívají poštolky, sovy či jiní ptáci.