Mládě

Když se mládě narodí, je holé. Postupem času mu začnou růst brka, která se po delší době začnou u špičky třepit. Třepením a odlupováním odhalí brka špičky per, a pokračuje to tak dlouho, dokud není opeřené. Než mu naroste peří, trvá to asi plus minus 3 týdny. 

Na hrudi má pouze dva pásy, ze kterých mu vyroste krycí peří - bílé a zakryje odhalená místa. V této době, kdy ještě není opeřené jej musí rodiče zahřívat. Navíc se nesmí nachladit. A když ne rodič, tak alespoň 20W žárovka z bezpečné vzdálenosti.

 

Mláďata celé dny leží v hnízdě a jsou velmi tichá kvůli nepřátelům. Když přiletí straka rodič s potravou, musí nejdříve provést naučený - domluvený signál, kterým dá najevo mláďatům, že je jejich rodič( a nepředstavuje hrozbu), a že má pro ně potravu.

V tu chvíli hlavy všech mláďat vystřelí nahoru a snaží se být, co nejvýše(na fotce), aby rodič nakrmil právě je. Na začátku života mají mláďata ostře červeno-růžový krk - zevnitř -, který rodiče přímo nutí, aby do něj něco strčili.

Když se mládě nakrmí, zacouvá, vystrčí zadeček - pokud možno co nejvýše - a vyplkne trus v jemné blance. Trus pak rodič vezme do zobáku a vynese jej dál od hnízda. To vše proto, aby bylo hnízdo pořád čisté, ale také proto, aby trus nepřilákal nějaké predátory. Jakmile je vše vykonáno, a to vše je během chvilky, skloní mládě hlavu a spí. Vše je pro ně v tomto věku velmi vyčerpávající.

O své okolí se mládě začíná zajímat až když je téměř opeřené a lépe vidí. Začíná dělat drobné krůčky a hopsat jako vrabčák a jemně klovat do věcí kolem sebe(videogalerie). Čas před touto fází života tráví tichým sezením a pozorováním.

Odrostlá mláďata žijí se svými rodiči zhruba ještě rok, než je opustí (většinou, aby si našli svá vlastní teritoria a partnery za účelem rozmnožování), ale i poté se ještě nějaký čas sdržují v jejich blízkosti.


Věděli jste, že straka hnízdí každý rok v jiném hnízdě? Nikdy se ke svým starým nevrací. Jejich stará hnízda často využívají poštolky, sovy či jiní ptáci.