Otázky a odpovědi

Můžu chovat straku?

Ano, jde to.

—————

Jde straka po lesklém?

Ano, ale zajímají ji i obyčejné věci - obzvlášť když jí je chce někdo vzít.

—————

Naučí se straka mluvit?

Ano! Straka se může naučit mluvit, ale chce to velkou pozornost jejího majitele. Jinak ve volné přírodě se naučí normálnímu krákání - a to od svých rodičů.

—————


Diskusní téma: Otázky a odpovědi

Datum: 12.06.2018

Vložil: Terka

Titulek: mládě sraky

Ahoj, mám mládě straky (když jsem si ji přinesla bylo ji cca 20 dní) mam ji od 1.6.2018 a chtěla bych vědět jak jste ji naučila lítat na volno, aby se vracela. Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 04.07.2016

Vložil: mmmmmmm

Titulek: r

Mojej strake bielne z vnutra zobak je to vazne ? čo bi som jej mal dat

Odpovědět

—————

Datum: 12.08.2016

Vložil: Straka obecná

Titulek: Re: r

Dobrý den,
pokud je to bílé podobné jakoby pupínku, tak i to občas moje straka mívá, ale po pár dnech se jí to vždy samo zahojí...

Odpovědět

—————

Datum: 14.07.2015

Vložil: Mirka

Titulek: straka zabijí malé ptačky

Dobrý den .mame u domu straku která zabijí malé ptáčata jinych ptáku .Mame na sidlišti už několik zdechlin.Co s ní?Děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 02.01.2016

Vložil: Straka obecná

Titulek: Re: straka zabijí malé ptačky

Dobrý den,
pokud se jedná o divokou straku tak s tím bohužel nic neuděláte, tak to v přírodě chodí. Také by mi jich bylo líto, ale prostě je to tak.
Jediné, co byste mohla zkusit je krmítko (nebo rozhazovat po okolí potravu), což problém stoprocentně nevyřeší, protože straka je všežravec a potřebuje pestrou stravu (tedy i maso), ale pokud by se naučila chodit ke krmítku, mohlo by to úmrtnost snížit.

Odpovědět

—————

Datum: 03.07.2015

Vložil: ANN

Titulek: ?

Kolika let se dožívají straky?? Děkuji :)

Odpovědět

—————

Datum: 02.01.2016

Vložil: Straka obecná

Titulek: Re: ?

https://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=31

Řekla bych tak kolem těch 15ti let. Je to individuální, protože záleží jestli je divoká či domestikovaná nebo jestli má dostatečně pestrou stravu s vitamíny. Nemůžu vám říct z vlastní zkušenosti, straku mám první a mám ji ,,teprve,, pátým rokem. :)

Odpovědět

—————

Datum: 13.05.2016

Vložil: Liška

Titulek: Re: Re: ?

dobrý den, já mám straku teď v květnu už 18 let a nevypadá že by byla stará :-)

Odpovědět

—————

Datum: 14.06.2014

Vložil: Lenka

Titulek: chov?

Zdravím,dnes mi manžel přinesl mládě starky kterou našel u silnice tak ji vzal aby jí něco nepřejelo.Je už opeřená,ale krk má ještě holý a ocas ještě nemá.Dočetla jsem se že žížaly se jim vůbec dávat nemají a tak jí dávám cca každou hod.namočené psí granule pinzetou až do krku.Chci se zeptat jak velkou by měla mít voliéru,kdy se naučí létat,kdy začne jíst sama a jestli potřebuje nějakou boudičku na hnízdo(obzvlášť přes zimu)Díky za odpověď.Lenka

Odpovědět

—————

Datum: 19.06.2014

Vložil: Straka

Titulek: Re: chov?

Dobrý den,
Žádnou boudičku mít nepotřebuje, stačí, když bude mít dobrou voliéru, kde na ni nebude foukat ani pršet, ale nějaké hnízdečko jí tam dát můžete, aby si měla kam schovávat věci. Co se velikosti voliéry týče, záleží na tom, jak ji chcete chovat, jestli ji chcete mít stále zavřenou a ,, nevenčit ji,, tak by to chtělo něco většího, ale pokud ji budete pouštět a učit ji, aby se vracela, tak bude myslím stačit zhruba kolem 1,5mx1,5mx1,5m. Jinak už ji teď berte ven, mějte ji na ramenou, aby nebyla později tím přechodem z domova ven překvapená. Navíc ji tím budete i ochočovat.
Také jsem četla, že by žížaly neměly, ale ta moje na nich vyrostla a je živá a zdravá :). Později si sama řekne, co jí chutná, a co ne- ve 3 letech je ta moje už nejí...
Měla by mít pestrou stravu, granule může, sem tam tu žítalu taky, vařené vajíčko rozmačkané do šléšky, nastrouhané jablko, moučné červy, anebo kousky kuřecího masa. Vody jen málo, vždy jen pár kapek, aby jí to dobře klouzalo do krku, třeba pomocí stříkačky.
Létat nezačne ze dne na den, nejdřív bude jen poskakovat pak poletávat, no a pak už poznáte, že začne každou chvíli létat, ale pořád se bude ze začátku držet blízko vás. Žrát sama asi do měsíce? Už jí dávejte drobné kousky potravy do misky, ať si na to zvyká. Nejlépe se naučí sama žrát na nečem živém, co se hýbe - mouční červi jsou ideální.

Odpovědět

—————

Věděli jste, že straka hnízdí každý rok v jiném hnízdě? Nikdy se ke svým starým nevrací. Jejich stará hnízda často využívají poštolky, sovy či jiní ptáci.